Migrena. Vienos “chronės” istorija

Donna con mal di testa e letto

Dėmesio. Šiuo straipsniu neskatinu atsisakyti jums paskirto gydymo, keisti mitybos režimo nepasitarus su gydytojais ar dietologais. Mano tikslas – pasidalinti savo istorija ir paskatinti pažiūrėti į situaciją kitu kampu. Bet kokie pokyčiai turi būti gerai pamatuoti, paremti žiniomis, visos rizikos suprastos ir pasvertos.

Jau visai greitai iš savo poros savaičių Naujamečių linsmybių sugrįš visi kolegos kinai, pasitikę kiaulės metus. Mano kiaulės metai prasidėjo dar gerokai prieš metus, kai užkamuota migrenos pasiryžau tapti jūros kiaulyte, su tikslu atsikratyti varginančio skausmo bet kokia kaina. Kas septintas žmogelis mūsuose kankinasi nuo jos, kažkada laikytos poniška liga, o dabar – kažkokiu visišku nesusipratimu. Nes niekas nežino, kas ją sukelia, efektyvių diagnostinių tyrimų jai nesukūrė, gydyti bando vaistais, kurie buvo netyčia pritaikyti nuo kitų ligų, o patarti kaip kovoti su migrena savo garbės reikalu laiko kiekvienas, kas bent kartą vadavosi nuo pagirių ar slogos sukelto galvos skausmo.

Migrena mano draugė jau beveik porą dešimtmečių, buvau su ja praktiškai susigyvenusi – išmokusi dirbti, mokytis, ignoruoti iki negaliu, nes ir ji mokėjo ignoruoti bet kokius nuskausminamuosius. Bet matyt viskam savos ribos ir įsivariau chronišką formą – priepuoliai užplaukdavo bent penkioliką dienų per mėnesį, atimdami pasaulio spalvas, bet blogiausia – proto aštrumą. Tokie kaprizai jau peržengė bet kokius tolerancijos rėmus, todėl ir išsiruošiau į kryžiaus žygį.

Jei tau nesekasi, ir turi chronišką migreną, bet sekasi medicinos fronte, tau gali pritaikyti tabletes, su kuriomis gyvensi visą gyvenimą.

“Fantastiška, mano gyvenimo saulelė vakarop 😞”, – niekaip negalėjau nusikratyti slogios nuotaikos. Žinau, kad milijonams žmonių vaistais užtikrinama geresnė gyvenimo kokybė, dažnai apskritai padovanojamas naujas gyvenimas, bet faktas, kad nuo šiol būsiu visą gyvenimą priklausoma nuo farmacijos man tikrai siejasi su senatve. Iki šiol, rodos, visai puikiai sekėsi ignoruoti gimimo datą pase ir mylėti atvaizdą veidrodyje… Na bet ar gali rinktis, kai voliojiesi ištisai kaip daržovė, apsikrovisi ledo kompresais ir tavo vaikai dažniau mato skausmo perkreiptą susišiaušušią baidyklę, nei besišypsančią motiną?

 • Nevalgyk fermentinio sūrio
 • Šokolado
 • Citrusinių vaisių
 • Venk raudono vyno
 • Kavos
 • Nemigos
 • Nepersimiegok
 • Pavalgyk laiku
 • Venk streso
 • Venk triukšmo
 • Venk blyksinčių šviesų
 • Bandyk masažą
 • Meditaciją

Puikūs patarimai. Tikrai, aš rimtai. Kitems veikia.

Viską bandžiau. Ne gyvenimas, o kažkoks vakuumas.

O kaip atrodo vaistų pritaikymas? Geri, didini dozę, neveikia – išrašo kitų

 • Vaistai nuo širdies sutrikimų
 • Vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio
 • Vaistai nuo epilepsijos

Pastarieji su savo šalutiniais poveikiais mane atvedė į ligoninės priimamąjį, kur susirūpinę medikai atmetinėjo insulto diagnozę. Persigandau pati, dar labiau išgąsdinau šeimą.

Bjauriausia, kad tos tabletės – tik būdas šalinti skausmus.

Duokit man tabletę, kuri išgydytų ligą! Labai prašau… Nėra tokių?

Nėra. Tiesiog. Mes nežinom, ką gydyti ir nuo ko ji atsiranda. Tad kas toliau? Pasirodo, net besilankant privačiose poliklinikose tenka sprendimus į gydytojų lūpas įdėti pačiai.

O toliau – botoksas. Pasirodo, šis toksinas, plačiai taikomas vaškinių kaktų ir ančiukų lūpų fanių, trims trečdaliams “chronių”, tokių kaip aš, sumažina skausmus ir suretina jų dažnį. Trisdešimt dūrių į kaktą, smilkinius, pakaušį ir sprandą kartą per tris mėnesius man atrodo didelė kaina už tokį efektą, bet tai jau paskutinis šiaudas, kai net angliška “sodra”, dosniai atveria piniginę, tokiems beviltiškiems.

Ir vis vien, stovint prieš faktą į galvą niekaip netelpa mintis, kad neįmanoma niekaip kitaip sau padėti.

Klausiau savęs, jeigu epilepsijai ir migrenai padeda tie patys vaistai, ką tokiems pacientams, dažnai daugiau ar mažiau neįgaliems, rekomenduoja gydytojai? Pasirodo, jau beveik prieš šimtmetį buvo aišku, kad labai stipriai apribojus angliavandenius (kitaip – atsisakius miltų, cukraus, vaisių, kruopų, krakmolingų daržovių), 12% procentų epilepsija sergančių pacientų per dvejus metus pasveiksta visiškai, kiti 44% mato žymų pagerėjimą. Dabar ketogeninė mityba rekomenduojama ir smegenų auglių augimui stabdyti, nes jie, pasirodo, negaudami gliukozės, nusibadauja ir traukiasi.Yra šiokių tokių indikacijų, kad migrenai teigiamas poveikis taip pat pasireiškia, bet tyrimai nepakankamos apimties (Ironiška, nes o kam čia vargintis dėl septintadalio populiacijos, visvien dauguma sergančių moteriškės?).

Tabletės, švirkštai ir adatos ar iš pagrindų apverstas mitybos racionas? “Vaikeli, ką tu iš viso valgai?”, – atsidūsta mama. Valgau. Jau visą mėnesį. Galvojau, dar anksti girtis, bet taip maga, kad netveriu savam kailyje! Nes ne tik valgau ką labai mėgstu ir tiek, kiek noriu, bet ir migrena buvo užpuolusi tik kartą ir tik trumpam (tiesą sakant po dešimties susirinkimų ir stresuoto vairavimo namo žiauriai vėluojant pas gydytoją, visiškai nenuostabu). Aš nežinau, kiek truks tas efektas. Ar tai placebas, brutali saviįtaiga, bet kol kas absoliučiai verta – joks pyragėlis ir cepelinas nėra per didelė pagunda ir kaina už dar vieną dieną, kada galiu gyventi, o ne egzistuoti.

Atgavau vakarus, atgavau savaitgalius, atgavau laisvas dienas – visa tai, ką iš manęs pernai buvo atėmusi migrena. Su visa pagarba medicinos pažangai ir visiems tiems žmonėms, traukiančius žmones iš tamsos į šviesą, bet nei vienas jų man nepasiūlė nieko daugiau nei dar vieną tabletę ir beviltišką trūktelėjimą pečiais. Ir tai nėra vien jų kaltė. Tai visos visuomenės prakeikimas, kur išgerti vaistus yra daug priimtiniau, nei keisti savo įpročius ar gyvenimo būdą. Mes žiūrime į tuos, kitokius, biškutį keistuolius, ir linksime galva – suprantame, kad jie pasikeitė, nes nebeturėjo kitos išeities. Ir aš jaučiuosi ir galvoju taip pat.

Dabar laukiu eilės botoksui. O kol laukiu, tikiuosi, kad man jo nebereiks…

P.S. Specialus ačiū Šarūnui Navickiui, kurio Facebook paskyrole publikuotos patiekalų nuotraukos man padėjo įsitikinti, kad keto mityba – tai ne dieta, o labai skanus būdas ne tik pasikoreguoti kūno linijas, bet ir pradėti pokyčius į geresnę savijautą, nors jis niekada nežadėjo panacėjos jokioms ligoms. Ir nors mūsų požiūris į daugumą dalykų, įskaitant ir komunikacijos stilių, visiškai priešingas, bet – tame ir yra viso to žavesys.

P.P.S. Nebūtų etiška pasakoti nieko daugiau apie ketogeninę mitybą. Tai turi daryti specialistai. Galiu tik pasidalinti savo patirtimi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s