Kaip sukonstruoti raketą arba problemų sprendimas pirminiais principais

rocketKartais ir beviltiškiausios problemos gali išsispręsti, jei pasitelkiame kitokius mąstymo ir problemų sprendimų būdus. 

 

Seniai seniai, dar tolimais 2002-aisiais, miliardierius technologijų pionierius Elonas Muskas išgimdė idėją nusiųsti pirmąją raketą į Marsą ir iš karto susidūrė su didžiule problema – aplankęs keletą kosmoso “statybininkų”, išsibarsčiusių po platųjį pasaulį, suprato, kad raketų kaina yra žiauriai aukšta ir gali siekti net iki  65 milijonų dolerių. Tokie skaičiukai Muską privertė pagalvoti dukart ir imti mąstyti, kaip suktis iš situacijos kitaip.

“Aš paprastai imuosi dalykų remdasis fizikos metodais,”  – pasakojo Muskas viename interviu. “Fizika moko remtis pirminiais principais, o ne analogais.  Taigi pasakiau sau, gerai, pažiūrėkime į esmę. Iš ko yra pagaminta raketa? Aliuminio lydinių, plius šiek tiek titano, vario ir anglies pluošto. Tada paklausiau, kiek kainuoja šios medžiagos rinkoje? Paaiškėjo, kad bendra medžiagų kaina sudaro tik du procentus visos tipinės raketos kainos.”

Taigi vietoj to, kad pirktų jau pagamintą raketą, Muskas nusprendė įkurti savo kompaniją, pirkti pigias žaliavas ir konstruoti pats. Ir vos per keletą metų jo kompanija SpaceX sukūrė raketą, kuri kainavo dešimt kartų mažiau, nei kitos rinkoje ir dar liko vietos pelno maržai. 

Mąstymas, naudojant pirminius principus reiškia komplikuotų problemų skaidymą į paprastus elementus, o tada juos klijuoti atgal į visumą. Tai vienas geriausių ir efektyviausių būdų mokytis mąstyti pačiai, paleisti nuo grandinės savo kūrybingumą ir sugeneruoti inovatyvias idėjas. 

Nepaisaint to, žmonės retai naudoja šį metodą savo problemoms spręsti. Dažniau naudojame, analogijas, pavyzdžius, pasikliaujame prielaidomis, įsitikinimais arba taip vadinamomis “gerosiomis praktikomis” (dar kitaip žinomu pavadinimu “visi protingi žmonės taip daro”). Ir nors tai reikalauja mažiau smegenų darbo, dažniau užstringame vietoje.

Tai kaip gi naudoti mąstymą pirminiais principais praktikoje? Štai trijų žingsnių receptas:

  1. Atpažink savo daromas prielaidas ir įvertink jas.
  2. Suskaidink problemą į pirminius principus.
  3. Konstruok spendimus.

Kadangi nei viena greitu laiku nesiruošiame nei statyti raketų, nei persikraustyti savo šmutkių į Marsą, pabandykime pritaikyti šį procesą kokiai nors žemiškesnei problemai. Pavyzdžiui, tau sunku rasti laiko sportui (oi, o man tikrai sunku… Keliantis penktą ryte, penktą vakaro į sporto salę mane galėtų nugabenti tik gerokai supančioję, todėl nupėdinu tik savaitgalį). Tokiai problemai aprašytieji žingsniai galėtų atrodyti taip:

  1. Kad fiziškai nesugriūčiau, turiu eiti į sporto salę. Tačiau dėl darbo specifikos ir užimtumo, neturiu tam laiko.
  2. Tam, kad pagerinčiau savo fizinę būklę, turiu padidinti aktyvumą iki lygio, prie kurio mano kūnas nėra pratęs. Veikla neturi užimti daug laiko – jo neturiu.
  3. Galėčiau išmėginti dabar labai populiarią, didelio intesyvumo programą namuose užtrunkančią vos 7 minutes.

Tai puikiai iliustruoja, kodėl mąstymas pirminiais principais yra toks naudingas – jis padeda nusipurtyti išankstinių nusistatymų ir prielaidų, kad rastumėte naujoviškus sprendimo būdus. Taigi, kai iškils rimta problema, pabandyk ją suskaidyti ir sukonstruoti atgal. Sprendimas įmanomas, jei tik išsigryninsi esmę.

Kokia problema dabar labiausiai graužia tave? Pabandyk šį metodą ir brūkštelk až kaip sekėsi…


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s