Griebk dilgėlę

stinging_nettleAr žinai, kad didžioji dilgėlė, arba Urtica dioica yra absoliučiai superinis augalas?  Jomis šeriamų karvių pienas riebesnis, paukščiai sparčiau auga ir storėja. Dilgėlės tinka plaukams stiprinti bei pleiskanas naikinti, iš jų gaminami žali (iš lapų) ir geltoni (iš šaknų) dažai. Dilgėlės tinka artritui, podagrai, egzemoms  gydyti, esant ausų, nosies ir gerklės susirgimams. Dar jos didina hemoglobino kiekį kraujyje, skatina šlapimo išsiskyrimą.

Daugiametis 60-150 cm aukščio žolinis augalas žydi liepos – spalio mėnesiais, ypač vešliai auga puvenų ir azotinių medžiagų turtingose dirvose, t.y. prie sodybų, patvoriuose, krūmuose, drėgnuose miškuose, upių pakrantėse. Dilgėlės stiebai, tiek lapai apaugę paprastais, tuščiaviduriais, trapiais dilginamaisiais plaukeliais. Jei užaugai ne mėnulyje, su šiuo dilgėlės saldumu tavo pakinkliai tikrai yra susipažinę, bet ar žinai, kad tas dilginimas pasireiškia tik tada, kai prisiliečiama švelniai? Stipriai sugriebus, o ypač nuo apačios į viršų, plaukeliai priglunda ir dilginimo efektas sumažėja iki nežymaus.

Apie tai dar 1750 metais rimavo anglų rašytojas Aaron Hill:

“Tender-handed stroke a nettle,

And it stings you, for your pains:

Grasp it like a man of mettle,

And it soft as silk remains.”

Dabartiniai britai (gi labiau proziški), sako Grab the nettle (griebk dilgėlę) ir turi omeny jie ne apžėlusių patvorių ravėjimą.  Taigi čia botanikos-literatūros pamokėlė baigiasi.

Statistika rodo, kad nugalėti baimę apsidilginti kur kas sunkiau sekasi moterims. Ypač darbinėje aplinkoje. Kažkur skaičiau, kad moteris savo CV nusiųs potencialiam darbdaviui jei vidutiniškai atitiks bent 8 iš 10 atrankos kriterijų, vyrai – jei bent 4!!! (Prisipažinsiu, man ši nuodėmė irgi ne svetima).

Jos rečiau kalbės apie savo pasiekimus (mat darbai patys už save kalba),

rečiau išreikš karjeros ambicijas (o kas, jei man nepavyks),

bus linkusios nutylėti, jei jų nuomonė skiriasi (kam kelti audrą stiklinėje).

Toks yra ir susiformavęs moters darbe įvaizdis. Ir kas galėtų jas kaltinti? Kai moterys susimauna, jos teisiamos daug aštriau nei kolegos vyrai. Šie nusipurto dulkes, pasitaiso kaklaraiščius … „kas tavęs nesužlugdo, padaro stipresniu“ ir dairosi naujų galimybių… O kur dar tas asmeninis teismas, nes tie standartai pasikelti taip nepasiekiamai aukštai… Būtent dėl šios savybės moterys dažnai sunkiau priima konstruktyvią kritiką, bet taip pat pasisemia mažiau energijos ir įkvėpimo iš pozityvaus feedback‘o (ai… ką čia…)

Paralyžiuojanti baimė susimauti dažnai atmuša norą bent pabandyti, tačiau profesinė rizika yra naudinga daugiau, nei tik lyčių stereotipų naikinimas ir kelių kitoms praminimas:

  • Tai ne tik prasiplėtę horizontai ir įvaldyti nauji įgūdžiai, praversiantys tolimesnėje karjeroje, bet ir neįkainojama pamoka, kuomet apie save sužinai daugiau, nei galvojai įmanoma. Kai pritrūksta drąsos, aš atsiverčiu savo „sėkmių dienoraštį“, į kurį jau kurį laiką surašau viską, kas tuo metu man atrodo pasisekimas. Kas kartą ten randu sau paskatinimą. Žinai, tau nereikia herojų iš išorės…
  • Baimė susimauti stabdo. Bet nesėkmės yra didžiausios pamokos. Net nepasakosiu nuvalkiotų istorijų apie žinomas asmenybes, susimovusias dešimtis kartų. Tas kiekvienas sumautas kartas juos artino prie sėkmingojo. Jei tik vietoje saviplakos laiką paskirtume tų pamokų išmokimui…
  • Rizika atkreipia į jus dėmesį. Jei ji nėra visiškai nepamatuota ir neatsakinga – niekada neliks nepastebėta. (Ar neatrodo, kad dauguma tokių? Taip, apie tai aš jau pripyliau daugiau nei 500 žodžių). Ir tos nepatogios minutės „šlovės“, jums pasitarnaus daugiau nei sunkūs metai arimo šešėlyje.

Grab the nettle – skaitau savo pusmečio atsiliepime, kurį paliko vienas mano vadovų. Hmmm… Laikau save daugiau nei vidutine rizikos mėgėja! Bet galbūt ne gyvenimą apverčiantys žingsniai, o kasdieniniai drąsūs žingsniai labiau pastebimi? Tokie be sau užsibrėžtų ribų, hierarchijų, pseudo rolių ir įsikaltų vertinimų bei stereotipų.

Drąsa, anot Dr. Robert Biswas-Diener yra ne baimės nejautimas, o jos valdymas. Galbūt rizikos neprisiėmimas yra vienintelė rizika kurios tikrai negali sau leisti?

Griebk ir tu dilgėlę.

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s