Galiu atsispirti viskam, išskyrus pagundą.

medium_139378542

Visą savaitgalį praleidau savo beržo pauksmėje. Jo šakose gyvenančių miškinių karvelių ūkavimas, persipinantis su miesto ūžesio likučiais venomis nešiojo vasarą ir nežinau, kas svaigino labiau – ta ramybė ar šiluma, garuojanti į žydrumą ir susikaupianti baltais pūkų gumulais.

Nuaugusi pieva prašėsi žoliapjovės, bet taip smagu, kai pėdos paskęsta…

Amarai nugulė rožes, o per lubinus ir jurginus prasinešė šliužai, palikdami skyles jų lapuose. Pastebėjau tik šįryt, tad jiems sekas – sekmadienis nėra skirtas karui. Sekmadienį nutyla net ledų autobusiuko melodija, kiaurą savaitę kvietusi prisiminti vaikystę iš filmų. Iš filmų, nes manojoje ledų autobusiukų nebuvo. Užtat buvo ledų, susisukdavusių ilgiausia gyvatėlę į vaflinį puodelį. Mano vaikystėje viskas buvo aišku ir paprasta. To paprastumo labiausiai pasigendu.

Galbūt mus išmoko, gal išmokstame patys ieškoti sudėtingų dalykų ten, kur paprasčiausiai užtektų grįžti prie pagrindų.

Taip ir aš, šį savaitgalį perskaičiau krūvą mokslinių straipsnių, kad galėčiau suprasti, kur dingsta valia, kai jos labiausiai reikia.

(Fui, koks nevykęs perėjimas nuo romantikos prie impulsų kontrolės gavos. Taip ir maniau, kad nereikia rašyti apie paukštelius ir gėlytes, bet NESUSIVALDŽIAU).

Iš tų beveik šimto puslapių rašliavos išžvejojau esmę. Paprastesnę nei paprastą. Intuityvią ir žemišką. Žinomą, bet kiek primirštą.

Taigi, šeši dalykai, kad pagundoms atsispirti būtų lengviau. Ir nesvarbu, kur tavo achilo kulnas – dar viena porcija ledų, cigaretė, taurė vyno, dar viena nereikalinga pora batų ar išsprūdę žodžiai, dėl kurių paskui gailėsies.

Numeris vienas: Medituok.

Tau nereikia tam išsikraustyti į kalnus, nereikia jokių įmantrių technikų ir sugebėjimų. Tam užtenka užmerktų akių, kelių minučių ramybės ir susikoncentravimo į save ir garsus aplink. Meditacija moko smegenis savikontrolės ir net 5 minutės per dieną pagerina sugebėjimą atsispirti destruktyviems impulsams.

Aš nemoku medituoti be pagalbos. Mano mintys kaip lietuviški stumbrai – jų tvorom nenulaikysi. Užtat pagalbą randu „Headspace“ appse. Jis pakeitė mano požiūrį į meditaciją: trumpos dešimt minučių sesijos su puikiu balsu, kuris švelniai grąžina mintis paklydėles atgal. Pirmos dešimt sesijų yra nemokamos ir jas galima kartoti tiek, kiek tik norisi, neišleidžiant apvalios sumos metiniam abonimentui.

Numeris du: Valgyk.

Taip, žinau, skamba kažkaip keistai, jei tavo pagunda – pyragaitis ar eilinė porcija kito šlamštmaisčio. Bet viskas čia gerai. Smegenims reikalinga gliukozė, ypač tokioms užduotims, kaip savikontrolė. Jei tavo kraujyje cukraus kiekis yra žemas, šansai atsispirti mažėja. Bėda tame, kad tuomet rankos pačios tiesiasi porcijos greitųjų angliavandenių, sukeliančių energijos piką, kuris greitai nuslūgsta, įsukdamas į nenaudingą ratą. Valgyti reikia. Valgyti reikia protingą maistą.

Numeris trys: Sportas.

Taip. Galbūt tu iš tų, kurios susipykusios su bet kokia jo forma. Bet 10 minučių ištverti turbūt gali? Tiek užtenka smegenis aprūpinti truputėliu laimės hormonų ir atsispirti bus lengviau. Prieš pasiduodama pagundai atsikelk ir bent pasivaikščiok. Šitiek užteks, kad atidėtum reakciją.

Numeris keturi : Miegas.

Kai esi pavargusi, smegenų galimybė įsisavinti gliukozę suprastėja, o be jos savikontrolei galas (žr.  numeris vienas). Miego trūkumas didina tikimybę prisicukrauti, tad jei mitybos kokybė tavo galvos skausmas, miegas tavo pirmiausias vaistas.

Numeris penki: Neplauk pasroviui.

Norai ir pagundos užplūsta greitai ir gali būti labai stiprūs. Jei pralauksi piką, tavo šansai susivaldyti ženkliai padidėja. Auksinė taisyklė – pralaukti dešimt minučių prieš veikiant. Tad jei ir tada vis dar norėsi penktos raudonos suknelės ar susakyti visus epitetus ilganosei kaimynei – pirmyn, bet greičiausiai to jau neprireiks, nes iš tos galingos bangos bus belikęs tik raibuliuojantis vanduo.

Numeris šeši: Atleisk sau.

Užburtas pagundos – nesusivaldymo – savigraužos – pykčio ratas neduoda nieko naudingo.  Nėra reikalo savęs tarkuoti už nesėkmes, verčiau perkelk dėmesį į tai, ką darysi tokioje situacijoje kitą kartą.

Svarbiausia duoti laiko ir galimybę šioms strategijoms pradėti veikti. Tai reiškia, kad turi atpažinti situacijas, kai savikontrolė išnyksta ir užuot pasidavus, pagalvoti, kurią iš šių strategijų galėtum pritaikyti prieš pasiduodama pagundai. Laiko naujiems įpročiams susiformuoti reikia, tačiau sugebėjimas valdyti impulsus tau gali praversti visose gyvenimo srityse – nuo mažesnio suknelės dydžio, iki geresnių santykių su kitais ar sėkmės karjeroje.

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s