Žetonų ekonomika arba korumpuotas Aš.

coinsNiekas nemyli korupcijos. Niekas nemėgsta duoti kyšių ir kyšininkų. Tačiau yra viena rimta priežastis, kada juos toleruoju, pateisinu ir propaguoju – kai papirkinėju save.

Išmokau tai ne iš medikų ar valdininkų nuo sėdėjimo pratrintais kostiumų užpakaliais, o iš UK mokyklų – ten mokytojai labai mėgsta apdovanoti vaikus lipdukais ar antspaudėliais už gerą elgesį ir mokymasį. Tie varliukai puikiai žino – 50 vienetų ir tu gausi savo minutę šlovės, kol tau mokyklos direktorė kratys ranką, o kolega negrabiai segs medalį į atlapą. Pasižymėsi puikiu elgesiu visą semestrą – popietę praleisi ne rašydamas ar skaitydamas, o lesdamas popkornus mokyklos filmų popietėje.

Taip vadinama žetonų ekonomika (token economic) taikoma ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, wikipedia sako, kad buvo sėkmingai išbandyta net ant balandžių laboratorinėje aplinkoje. Na, aš ne balandis, bet praeitais metais eksperimento būdu išbandžiau savo kailiu.

Ruošiausi dviems profesiniams egzaminams vienu metu šalia gana įtempto darbinio laikotarpio ir balansuodama šeimos poreikius. Tai reiškė dvi valandas mokslų kasdien, o savaitgaliais – po keturias. Jokia motyvacija ir joks įkvėpimas negalėjo ištempti tokio pusmečio, nuovargis ir dzinbudizmas po kelių savaičių ėmė imti viršų.

Mano žetonais tapo vieno penco monetos – už kiekvieną prasimokytą pusvalandį jos gražiomis grūvelėmis išsirikiuodavo ant židinio. (Dar gerai pasitarnaudavo sekant kiek gi tų pusvalandžių prasimokiau, nes kažkaip vis taikydavau kokį nusukti).  Kiekviena moneta paskui virsdavo į tam tikrą piniginę išraišką, kurią sukaupusi per savaitę ar dvi skirdavau savo malonumui. Jausmas, kad pramogos tikrai užsitarnautos padėdavo tiek gerai praleisti laiką be sąžinės graužimo, tiek paskui lengviau susukoncentruoti ties užsibrėžtu tikslu.

Toks savęs apsidovanojimas po mažesnių pergalių – tiesiog geros mokslų savaitės – labai primityviai treniruoja mūsų smegenis paprasto pratimo: asocijuoti tam tikrą veiksmą su atlygiu. Savotiška dresūra arba korupcija, kaip pažiūrėsi.

Vaikiška? Tikrai taip? Suveikė? Absoliučiai! Jau vėl pradėjau kaupti vieno penso monetas – greitai prireiks.

 


One thought on “Žetonų ekonomika arba korumpuotas Aš.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s