Asmeninis autopilotas

autopilot-buttonAr žinojai, kad net 40% kasdienių tavo veiksmų yra automatiški? Užrakini duris (užtat kaip dažnai nepameni ar užrakinai ir kur po galais nukišai raktą), valaisi dantis, kojos, rodos pačios suranda kelią į parduotuvę, kartais pusę kelio namo nuvairuoji automobilį ir net nepastebi kaip. Tau nereikia galvoti, kaip užsiplikyti puodelį arbatos, pirštai automatiškai suspaudo kompiuterio slaptažodį, vos jį išmoksti ir suskaičiuoti iki 10 lengvai gali net vidury nakties pažadintas.

Visos tavo autopiloto programos – veiksmai, pakartoti daugybę kartų bei virtę įpročiais. Taigi vien nuo tavęs ir priklauso, kokias dar programas ten įrašysi. Ar nenorėtum ten įsirašyti keleto naujų, padėsiančių siekti užsibrėžtų tikslų? Žinoma, kad norėtum!

Tad pakalbėkim apie tai, kaip grūdinasi plienas.

Yra trys banginiai, ant kurių pastatytas įpročio formavimas: Trigeris, Rutina ir Apdovanojimas.

  • Trigeris

tai veiksmas ar įvykis, kuris sąlygoja tavo atsakomąjį veiksmą. Daugelis žmonių, norėdami suformuoti įprotį, jį apsibrėžia sau tarsi šakėmis ant vandens. Jei tikiesi gerų rezultatų, sakydamas „sportuosiu tris kartus per savaitę“, „valgysiu sveikai“, „mokysiuos kasdien“, galiu garantuoti, kad parako užteks tik pirmai savaitei, o gal ir dar trumpiau. „Jei šiandien pirmadienis, trečiadienis ar penktadienis – po darbo einu tiesiai į sporto klubą“, „Jei suskambo žadintuvas, pėdinu į virtuvę gerti vandens su citrina“ garantuoja 3 kartus didesnę tikimybę naujo įpročio susiformavimui. Sutalpink savo siekiamą įprotį į „Jei…, tai…“ sakinį ir užsitikrink sau gerą pradžią.

  • Rutina.

Kai kuriame naujus įpročius, mes paprastai norime didelių pokyčių ir kuo greičiau. Kad to pasiektume, bandome smarkiai keisti savo gyvenimą ir dėl to susimauname. Tai neveikia. Užuot apskritai kažką pakeitę, greitai perdegame ir viską metame. Stebuklų nebūna, didelių ir greitų rezultatų taip pat. Pradėk nuo juokingai mažų naujų įpročių. Jei nori rytais nubėgti po pusmaratonį, gal geriau pradėk nuo kasdieninės mankštelės, išeik pasivaikščioti, ar bent jau įprask keltis 15 minučių anksčiau? Suformavus vieną įprotį, ateis eilė ir kitam, šiek tiek didesniam. 30 dienų, sako tiek reikia naujai autopiloto funkcijai susiformuoti. Nedaryk išimčių, jei leisi sau suvokti, kad yra būdų, kaip naujos veiklos išvengti, tokių priežasčių atsiras visada. Kad būtų lengviau primink sau, kad jau laikas – puikiai tiks ir priminimai mobiliajame telefone, ir įrašas kalendoriuje, ir lipnus lapelis ant veidrodžio.

  • Apdovanojimas

(truputį asocijuojasi su dresūra). Gali būti keista apdovanoti save už 5 minučių mankštelę. Ne rezultatą čia švęsti reikia, o dar vieną sėkmingą žingsnį į priekį. Nesvarbu, ką sau pažadėsi už tai – saldainį prie kavos (aišku, jei tik nebandai atsisakyti cukraus ir pakeisti mitybą), ar mintyse pasiplosi sau per petį. Svarbu, kad tavo smegenys naują įprotį ims sieti su geromis emocijomis.

 

  • Palaikymo komanda

Kai kuriems įpročiams formuoti nepakeičiamas pagalbininkas gali būti kita tokia pat nerimstanti siela. Susirask kompanioną – dviese smagiau ir lengviau palaikyti tempą. Draugas, kolega ar šiaip bendramintis patars, išklausys ir padrąsins, jei pasijausi įstrigęs. Jei aplink nėra tokio žmogaus, norinčio su tavimi nerti stačia galva, visada galima išmėginti profesionalus. Prisipažinsiu, besiruošdama vienam iš kvalifikacijos egzaminų jau buvau nuleidusi rankas. Kai ruošiesi pusmetį, laikai dvi dienas ir vis vien neišlaikai tris kartus, ketvirtam pasiruošimui jau nebekyla rankos ir vien pagalvojus apie segtuvus popierių pietūs ima kilti gerkle aukštyn. Jaučiausi beviltiškai ir nuo trinktelėjimo durimis mane laikė tik mintis, kad žiauriai gaila visų jau sudėtų metų. Įspausta į kampą turėjau susirasti būdą, kaip save įstatyti į griežtus rėmus ir prisiversti mokytis daug ir kasdien.

Tikiu, kad sprendimai pasipainioja po ranka tada, kada mums jų labiausiai reikia. Tą kartą tai buvo Coach.me mobilioji programėlė, teikianti virtualaus koučingo paslaugas – už nedidelį savaitinį mokestį kitame laido gale savo klausimais ir patarimais iš sąstingio mane traukė Patrikas. Mintis, kad turėsiu jam eilinį kartą prisipažinti nieko doro nenuveikusi, man labai nepatiko. Taigi, per porą savaičių jis mane vėl pastatė į vėžes. (Jei smalsu, egzaminą aš išlaikiau).

Tad pakartojam: trigeris, rutina, apdovanojimas. Ir – į priekį.  


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s